Wtorek,  14  lipca   2020 r.  Ulryka, Bonawentury, Kamila

2018 / 2019

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca 2019 roku zakończyliśmy kolejny rok szkolny 2018/2019.

Tego dnia pożegnaliśmy pierwszy po reformie oświaty rocznik ósmoklasistów, który opuścił mury „Czwórki”, by rozpocząć naukę w szkołach ponadpodstawowych.

Wszystkim uczniom życzymy miłego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!


Bańkowo

31 maja uczniowie oglądali pokaz baniek mydlanych przygotowany przez rodzica ucznia z klasy 1 c.

Bańki przybierały różne wielkości oraz kształty, a przy tym mieniły się wszystkimi kolorami tęczy. Największą frajdą była możliwość zbijania baniek, wtedy wszystkie dzieci ruszyły na „polowanie”, goniąc, rozbijały „przeźroczyste baloniki”, które spotkały na drodze. Również dzieci miały same możliwość tworzenia baniek.

Pokaz wzbudził zachwyt, uśmiech i mnóstwo radości!


Pierwszaki w Krakowie

Zwiedzanie miasta uczniowie klas pierwszych rozpoczęli opowieściami i ciekawostkami o dawnym Krakowie. Trasa wycieczki obejmowała ulicę Floriańską wraz z Barbakanem, Rynek, Sukiennice, kościół Mariacki i Wawel.

Poznali znane i mniej znane legendy związane z mijanymi na trasie zabytkami. Zwiedzili smoczą jamę, zobaczyli smoka i płynęli statkiem po Wiśle. Następnie w ZOO podziwiały różnorodność gatunków zwierząt, ich wygląd i zwyczaje. Dużo emocji wzbudziło karmienie żyraf i pingwinów.

Pogoda dopisała i wycieczka upłynęła w miłej i wesołej atmosferze.


Wystawa

W dniu 3 czerwca 2019 r., w Filii nr 1 Powiatoweji Miejskiej Biblioteki w Bochni odbył się wernisaż wystawy ucznia II c naszej szkoły Borysa Budysia.

Na wystawie autor prezentował 100 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi.

W otwarciu wystawy wzięli udział: mgr Dorota Rzepka - dyrektor biblioteki, rodzina Borysa, koleżanki i koledzy z klasy ze swoją wychowawczynią oraz rodzice uczniów.


Akcja „Pielucha na zajączka”

Z okazji Świąt Wielkanocy, Alma Spei – hospicjum domowe dla dzieci organizuje akcję pt. „Pielucha na zajączka". Jest to zbiórka pieluch i innych produktów higienicznych, w której ludzie dobrego serca ofiarują takie właśnie najpotrzebniejsze rzeczy naszemu hospicjum, a ono z kolei rozdziela je pomiędzy swoich podopiecznych.

W tym roku nasza szkoła pierwszy raz przyłączyła się do akcji. Zbiórka trwała cały miesiąc i z każdym dniem przybywało ofiarowanych pieluch, kosmetyków..

13 marca odwiedził nas organizator i pracownik Alma Spei pan Robert Rajca, który spędził z uczniami kilka godzin zapoznając ich z pracą hospicjum, historiami podopiecznych i wolontariuszy, w niejednym oku zakręciła się łza, a uczniowie zadawali wiele ważnych pytań.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie wszystkim uczniom i rodzicom, nie zawiedliście nas również w drugiej części akcji „Zajączek z pomocą”, w czasie spotkań z wychowawcami odbył się kiermasz autorskich ozdób świątecznych zaprojektowanych i wykonanych przez nauczycieli zaangażowanych w projekt. Dziękujemy, jesteście wspaniali!

Szczególne wyrazy uznania przekazujemy wolontariuszom z klas: 8a, 8b, 4a, 4b i nadzorującym kiermasz nauczycielom. Spisaliście się na medal!

Szkolny Klub Dobrych Serc

Na koniec przytaczamy fragment listu od jednej z rodzin podopiecznych Alma Spei:

„Chciałam w imieniu całej naszej rodziny podziękować i wszystkim ofiarodawcom! Wiem, że szczególnie w szkołach ta akcja jest popularna i bardzo mocno wspierana przez uczniów – dziękujemy .

Dla kogoś to może być podarowanie "tylko jednej paczki pieluch", a dla nas to jest "wow”, dostaliśmy darmową paczkę pieluch!" Zatem paczka do paczki, a zbierze się ich spora ilość. Dzisiaj właśnie dotarł do nas taki zapas pieluch i środków pielęgnacyjnych, a wręczył go nam osobiście Zajączek. Na zdjęciu widać, że Księżniczka była nim bardzo zainteresowana. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i gorąco ich pozdrawiamy.

P.S. Hmmmm, tylko gdzie ja teraz to wszystko pomieszczę? Spokojnie, miejsce już się znalazło”.


Śniadanko

1 kwietnia 2019r. klasa 6a uczestniczyła w niecodziennych zajęciach pozaszkolnych. Zamiast zadań matematycznych, czy wypracowań z języka polskiego uczniowie zmierzyli się z równie przydatnym w życiu zadaniem - poznawaniem tajników sztuki kulinarnej.

Dzięki praktycznym zajęciom w Zespole Szkół nr 3 w Bochni, szóstoklasiści wzięli udział w przygotowaniu kilku potraw.

Ponadto dowiedzieli się, że największą część naszego codziennego pożywienia powinny stanowić warzywa, a także tego, że pizza razowa to nie tylko pizza "na raz"! :)


Spotkanie ze Strażnikami Miejskimi

W dniu 22 marca 2019r. funkcjonariusz straży miejskiej pan Robert Jawor przy udziale Strażnika Wojtusia przeprowadził spotkanie z dziećmi klas zerowych i pierwszych.

W trakcie zajęć omówiono:

  • • strażnik miejski – po czym go poznać
  • • zasady teoretycznego i praktycznego poruszania się po drodze
  • • znaki drogowe
  • • wskazówki dotyczące zapobiegania zagrożeniom.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe i zaśpiewały piosenkę „Znaczki odblaskowe”.


Dzień śpiocha

Fotorelacja z dnia śpiocha


Wyjazd narciarsko - snowboardowy

W dniu pierwszego lutego odbył się wyjazd narciarsko - snowboardowy do stacji Laskowa-Kamionna. Uczestniczyło w nim 24 uczniów klas 5-8.

Celem wyjazdu było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz doskonalenie umiejętności jazdy na nartach oraz snowboardzie.

Organizatorem wyjazdu był Marcin Możdżeń wraz z Panią Gabrielą Ryncarz oraz Małgorzatą Kawalec.


Zabawa karnawałowa

Fotorelacja z zabawy


Apel bożonarodzeniowy

W dniu 21.12.2018r. klasy czwarte wraz z wychowawcami przygotowały apel z okazji Święta Bożego Narodzenia. Dzień wcześniej odbył się konkurs klas 7-8 śpiewania kolęd w języku niemieckim.


Konkurs kolęd w języku niemieckim

Lekacja w Muzeum

W grudniu uczniowie klas pierwszych wybrali się do Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni na lekcję muzealną o tradycjach i zwyczajach związanych ze zbliżającym się Świętem Bożego Narodzenia.

Uczestnicy lekcji poznali też symbolikę ozdób choinkowych. Samodzielnie wykonali ozdoby i zawiesili na choince.


Jak bezpiecznie korzystać z prądu

W listopadzie i grudniu uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich miały możliwość uczestniczenia w zajęciach pt. „Skąd się bierze prąd? Jak bezpiecznie korzystać z prądu?”, które przeprowadziła pani Joanna Bukowiec z firmy Tauron Polska Energia.

W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z elementami sieci elektrycznej, zbudowały drogę prądu do domu z puzzli obrazkowych, dowiedziały się o zagrożeniach związanych z korzystaniem z urządzeń elektrycznych w sytuacji, gdy są nieprawidłowo używane lub uszkodzone.

Prezentacje i wykonywane zadania miały wypracować u uczniów nawyk prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych.


Zabawa Andrzejkowa

Tak, to prawda, potrafimy dzielić się z potrzebującymi, jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych.

W dniu 28 listopada, jak w latach poprzednich, zorganizowane zostały „andrzejki” w naszej szkole. Mogliśmy liczyć na niezawodny zespół „REABAND”, który przygrywał do tańca i organizował zabawę.

Podczas tego wieczoru można było zakupić wypieki przygotowane przez nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wykonać ciekawą fryzurę z kolorowymi warkoczami. Uczennice ze starszych klas malowały młodszym dzieciom twarze, stąd niezliczone ilości „kotów i myszy” biegały po korytarzach.

Wpływy ze słodkiego kiermaszu (1 zł za porcję) połączone z dobrowolnymi składkami wpłacanymi przez wszystkie oddziały klasowe złożyły się na olbrzymią kwotę: 7924,45 zł (dla przypomnienia w roku 2016 zebraliśmy na „Szlachetną paczkę” ok.4 000 zł, a w 2017 ok. 6000 zł).

W tym roku pieniądze podzielone zostały na wsparcie dwóch celów: Kwotę 6085,45 zł wpłaciliśmy na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom LIVER z siedzibą w Krakowie (www.liver.pl), natomiast pozostałe 1839 zł przeznaczyliśmy na zakup rzeczy do paczek dla podopiecznych Alma Spei- Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

„Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje przez mroki naszego świata i zapala zgaszone gwiazdy.”

Takich gwiazd na niebie naszej szkoły zabłysło wiele, bo „w sercu małego chłopca i małej dziewczynki zapłonęła iskierka miłości” – tak trzymać!

Za okazane serce – dziękujemy!

KLASY 1 - 3

KLASY 4 - 8

Kiedy myślę Polska...

Dziś o godz.18:00 miała miejsce główna uroczystość z okazji święta niepodległości na którą tłumnie przybyli zaproszeni goście - rodzice i uczniowie.

Młodzież rozpoczęła spotkanie polonezem po którym nie zabrakło patriotycznych wierszy, pieśni jak również symbolicznego tortu urodzinowego.


Obchody stulecia niepodległości w PSP 4

Fotorelacja z akademii klas drugich


Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Edukacji Narodowej

Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 12 października 2018r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności.

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” – takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści.

Wszystkim pierwszoklasistom z naszej szkoły życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Natomiast uczniowie klas szóstych przygotowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.


Jak mądrze segregować?

Pod takim hasłem w październiku 2018r. uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w zajęciach w ramach EKO – AKADEMII 2030 – programu edukacyjnego i proekologicznego firm EKOMBUD I BZUK.

Na spotkaniu dzieci przypomniały sobie zasady segregowania odpadów, wymieniały jakie są rodzaje odpadów i do jakich pojemników trzeba je wrzucać.

Uczniowie dyskutowali, dlaczego należy dbać o środowisko przyrodnicze i co należy robić, aby zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. Dowiedzieli się także, co dzieje się z posegregowanymi odpadami i do czego powtórnie się je wykorzystuje. Utrwaliły pojęcie słowa „recykling” i jego znaczenie dla środowiska oraz oglądnęli film.

Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową, tak aby dzieci poprzez połączenie nauki i zabawy mogły posiąść jak najwięcej informacji na temat zasad, które pomogą w dbaniu o środowisko przyrodnicze.


Wycieczka do stadniny koni Ranczo Pasja

Ranczo Pasja to położony malowniczo wśród lasu ośrodek wypoczynkowo - rekreacyjny. Do tego ośrodka 27 września wybrały się klasy pierwsze i 2 c.

Dmuchańce, tor łuczniczy, pajęcza sieć, huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia prosta i zakręcona, jazda po torze terenowym na quadach, suchy basen z piłeczkami, krecik - to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowali nam właściciele ośrodka.

Zaciszna atmosfera oraz niezapomniany charakter miejsca, wiele obiektów służących dobrej zabawie sprawiły, że był to niezapomniany dzień dla naszych uczniów.


Spotkanie z aktorką Edytą Jungowską

19 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyło się spotkanie z aktorką Edytą Jungowską, na które udali się uczniowie klas pierwszych.

Pani Edyta Jungowska w sposób pełen humoru i bliski dzieciom opowiedziała o tym jak powstaje „książka do słuchania”. Całe spotkanie miało formę interaktywnej zabawy, uczniowie odpowiadały na pytanie, naśladowały odgłosy potrzebne przy tworzeniu audiobooków, rozwiązywały guiz dotyczący znajomości książki pt. „Pippi Pończoszanka”.

Po spotkaniu każdy uczeń miał szansę otrzymać autograf.


Spotkanie z policjantem

18 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem.

Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, zapinaniu pasów podczas podróży samochodem.

Uczniowie zostali uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu mają służyć elementy odblaskowe.


DO HYMNU

Fotorelacja z przesłuchania konkursowego

Inauguracja roku szkolnego 2018 / 2019