Niedziela,  29  listopada   2020 r.  Błażeja, Saturnina

2019 / 2020

Zakończenie roku szkolnego 2019 / 2020

’’ Wędrujemy cygańskim obozem,
nocujemy w gwiaździstej grozie,
dzisiaj pod Wielkim Wozem,
jutro na Wielkim Wozie....’’

M. Pawlikowska- Jasnorzewska

Zakończenie roku szkolnego inne niż wszystkie… Z powodu epidemii koronawirusa nasza szkoła zrezygnowała z tradycyjnej akademii, stawiając na krótkie spotkania poszczególnych klas o wyznaczonych godzinach. Zamaskowani uczniowie choć na chwile mogli zobaczyć się z koleżankami i kolegami z klasy oraz nauczycielami. Pomimo maseczek doskonale było widać cieszące się oczy.

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie, dziękujemy za ten wyjątkowy rok szkolny, za Waszą wytrwałość w zdalnym nauczaniu, zrozumienie i pomoc.

Na wakacje życzymy niezapomnianych wrażeń, udanego, bezpiecznego wypoczynku i fantastycznych przygód!! Mamy nadzieję, że zobaczymy się we wrześniu; w klasie, szkolnej ławce i przy tablicy.

DZIEŃ DZIECKA

"Historia mało znana" - wiersz Natalii Muchy z kl III a

Wyjazd narciarski
Wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem wiec nie kończymy jeszcze tego sezonu. Opiekunowie: M. Kawalec, B. Dyląg, M. Możdżeń

BohaterON – włącz historię!

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W październiku ubiegłego roku uczniowie z klasy 1A przygotowali i wysłali kartki dla Powstańców. Zaangażowanie uczniów było ogromne! Chętnie słuchali opowieści o „tamtym czasie”, zapoznawali się z historiami poszczególnych ludzi, którzy bezpośrednio brali udział w Powstaniu Warszawskim.

Dziś możemy się pochwalić podziękowaniem dla Szkoły za zaangażowanie w ten bardzo ważny projekt.

Karnawał

Karnawał, zapusty to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzień Trzech Króli, a więc 6 stycznia i trwa do wtorku przed Środą Popielcową.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili nie zwlekać i rozpocząć ten czas z przytupem! 09.01 mała sala gimnastyczna, zamieniła się w prawdziwą salę balową, a szkolne korytarze wypełniły postacie z bajek, filmów, komiksów i ulubionych książek

Tańce i szaleństwo nie miały końca…. Zabawę uświetniła muzyka i kolorowe światła od DJ Marcina. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, fantastyczne stroje i poczęstunki w klasach.

Do zobaczenia za rok!

Boże Narodzenie

20 grudnia, dzięki małym aktorom z klas drugich przenieśliśmy się do betlejemskiej stajenki. To tutaj przybyli mali pastuszkowie, przebudzeni przez anioła. Do mizernej, lichej stajenki zawitali mędrcy ze Wschodu, aby w nowo narodzonym dostrzec długo oczekiwanego Syna Bożego. Tak jak w opisach Ewangelii oddali pokłon Jezusowi i złożyli dary.

Pięknie przygotowana dekoracja, wypowiadane z wielkim zaangażowaniem i przejęciem teksty, układy choreograficzne, śpiew kolęd, w który chętnie włączała się publiczność oraz nowość- pląsający Św. Józef były pięknym akcentem rozpoczynającym spotkania w klasach.

Gromkie oklaski świadczyły o tym, że Wychowawczynie i Uczniowie klas drugich zrobili to pięknie!

Pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Dzień Patrona

"Schodzą górnicy pod ziemię..
w ciemność daleką od słonka..
wychodzi im naprzeciw..
święta Barbara Patronka.

Płomień chybocze się w lampkach..
na czarnej ścianie drżą cienie..
Szczęść Boże– słychać głos świętej.
Serdeczne to pozdrowienie.

Szczęść Boże — górnicy chórem..
odrzekną swojej patronce..
i jasno w ciemnej kopalni..
jak gdyby wzeszło tu słońce."

/E. Szelburg-Zarembina/

04.12.2019r.- ten chłodny, grudniowy dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Po niej- nietypowy apel, w którym udział mógł brać każdy. Chętni przebrali się za wcześniej wylosowane zawody i profesje, którym patronuje św. Barbara. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone!

W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów :
- na fraszkę, rymowankę o szkole, patronie lub nauczycielu,
- plastycznego „ Szkoła moich marzeń”
- „ Logo naszej szkoły”
- matematycznego „ Czar par”

Po tym uczniowie wrócili do swoich sal, gdzie rozegrano konkurencje w czteroosobowych drużynach. Zwycięskie „czwórki” układały puzzle przedstawiające wizerunek Św. Barbary i tak wyłoniono zwycięzców na każdym poziomie edukacyjnym.

O 11.15 „Maluchy” zakończyły zajęcia; a starsi wzięli udział w meczu siatkówki -RODZICE i NAUCZYCIELE kontra UCZNIOWIE. Obie drużyny dały z siebie wszystko, przy wspaniałym dopingu publiczności.

Wynik 2:1 dla UCZNIÓW…., ale RODZICE i NAUCZYCIELE nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa…….. do zobaczenia za rok!

A dla małych i dużych, które noszą imię Św. Barbary samych kolorowych dni, 100 lat!

Edukacja ekologiczna

Dnia 27 listopada grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu „ECO – LABS: ekologiczne inspiracje”.

Warsztaty miały na celu wzmocnienie świadomości z zakresu zanieczyszczeń i ochrony środowiska, wykorzystania OZE oraz racjonalnego gospodarowania energią..

Udział w warsztatach stał się inspiracją do kształtowania postaw proekologicznych wśród młodzieży szkolnej jak i również rozpowszechniania działań na rzecz lokalnej przyrody.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Zrównoważonej Energetyki przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, natomiast naszą szkołę do udziału w prelekcji zgłosiła pani Agnieszka Stańdo – nauczyciel języka niemieckiego.


Spotkanie z podróżnikiem

Jak wygląda kupa słonia? Na jakim papierze napisać list do ukochanej? Czy obręcze na szyi są ciężkie?
Jak smakują prawdziwe robale? Dlaczego ludzie biorą kąpiel w ubraniach?
Czy warto częstować małpę żelkami? Co zjeść w wigilijny wieczór, gdy jest się w dalekiej Tajlandii?

Na te pytania bez problemu odpowiedzą uczniowie, którzy już po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w „Spotkaniu z podróżnikiem”.

Dariusz Rochecki- podróżnik z grupy Trzask, w lekki i przyjemny sposób opowiedział o swojej podróży do Tajlandii.

Geografia okraszona fantastycznymi zdjęciami i wciągającą opowieścią to coś co urozmaiciło drugi Dzień Śpiocha w naszej szkole.


Świeto Niepodległości

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy nasze Narodowe Święto.

Z tej okazji we wtorek 12 listopada o godzinie 8.15 w naszej Szkole odbył się uroczysty apel. Wydarzenie to rozpoczęło się przemówieniem pani Dyrektor Barbary Krakowskiej, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas szóstych, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

Klasy młodsze i oddziały zerówek w tym samym dniu uczestniczyły w krótkim koncercie „Dla Niepodległej” przygotowanym przez kółko muzyczne pod przewodnictwem pani Małgorzaty Sobas.

Majsterkowo

W listopadzie uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach „MAJSTERKOWO” organizowanych przez Castoramę w Krakowie.

Głównym celem warsztatów jest rozbudzanie pasji do majsterkowania, pobudzanie wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych oraz zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej.

Tematem zajęć technicznych były budki lęgowe dla ptaków. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy uczniowie połączyli wszystkie elementy i pomalowali według własnego pomysłu.

Za wykonane zadanie otrzymali dyplomy, drobne upominki oraz wykonane budki.

W Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu

W październiku klasy drugie zwiedziły Wioskę Indiańską.

Pani przewodnik, ubrana w strój indiański, pokazała dzieciom różne przedmioty codziennego użytku i opowiadała o ich przeznaczeniu.

Oprócz zwiedzania tipi na uczniów czekały również inne atrakcje. Wszyscy mieli możliwość strzelania z łuku do tarczy, brali udział w zawodach „jaszczurka”, jak również bawiły się w „kręciołka”.

Piękne miejsce, otoczone dużą ilością drzew owocowych, zachęcało do zabaw na świeżym powietrzu.

Ślubowanie klas pierwszych

Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 11 października 2019r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. To był wyjątkowy dzień.

Recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc trzecioklasiści powspominali wakacje, przywitali szkolne mury, koleżanki i kolegów.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019 / 2020

,,I znów wróciliśmy do szkoły Jesteśmy opaleni, wypoczęci i pełni cudownych wspomnień…”

Tymi słowami uczniowie klas trzecich zainaugurowali uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/20.

Recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc trzecioklasiści powspominali wakacje, przywitali szkolne mury, koleżanki i kolegów.

Pani dyrektor Barbara Krakowska przywitała rodziców, nauczycieli i uczniów.
Wszystkim uczniom, a szczególnie tym, którzy rozpoczynają przygodę z nauką, życzyła, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla nich miejscem do którego z chęcią będą przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Po uroczystości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas na swoją pierwszą w tym roku szkolnym lekcję wychowawczą.